Častá

Hrad Červený Kameň

Červený Kameň

Informácie

Červený Kameň Červený Kameň Červený Kameň Červený Kameň

Plánovaná návšteva hradu počas projektu je sobota 7.8.2021 (dátum sa môže zmeniť pre nepriaznivé počasie).

O HRADE:

Hrad Červený Kameň bol postavený okolo roku 1241, po mongolskom vpáde v rámci systematickej výstavby pevností. Vlastnilo ho mnoho významných šľachtických rodov a viackrát zmenil svoju podobu. Na stavebný vývoj hradu mali najvýraznejší vplyv dva rody, ktoré si ho vymenili v priebehu 16. storočia. V prvej polovici 16.storočia to boli Fuggerovci, ktorí pôvodný stredoveký hrad postupne búrali a nahradili ho renesančnou pevnosťou, ktorá disponovala v tej dobe najmodernejším obranným systémom delových bášt prechodného typu a obrovskými skladovacími priestormi, ktoré mali slúžiť ako sklady pre artikel, s ktorým obchodovali. Podzemie hradu Červený Kameň je jedným z najväčších v rámci strednej Európy. Mnohé ďalšie stavebné úpravy uskutočnili Pálffyovci, ktorí hrad vlastnili od roku 1588 až do roku 1945, kedy boli nútení ho opustiť. Hrad sa stal štátnym majetkom a už v roku 1950 sem mohli vstúpiť prví návštevníci. Od roku 1976 bol hrad však znovu uzatvorený z dôvodu generálnej rekonštrukcie a sprístupnený opäť od roku 1991. 

PARKOVANIE:

Rozľahlé bezplatné parkovisko sa nachádza priamo pred hradom.

VÝSTUP:

Priamo pred hradom sa nachádza rozľahlé bezplatné parkovisko, zastávka SAD (Slovak Lines) je aj priamo na hrade (Častá, Červený Kameň), prípadne v obci Častá, odkiaľ je to po asfaltovej ceste cca 2 km pešo alebo sa dá využiť modrou a žltou turistickou značkou značená trasa z obce Píla (z Píla, rázcestie).

MOŽNOSTI PRI HRADE:

Hrad ponúka bufet, kaviareň, Sokoliarsky dvor Astur, reštauráciu Taverna pod Baštou a vinotéku Pretzelmayer.

O HRAD SA STARÁ:

Slovenské národné múzeum

VSTUP a VSTUPNÉ:

Hrad ponúka prehliadky stálej expozície v dvoch základných okruhoch: Veľký okruh (komentovaná prehliadka interiérov hradu a hradného podzemia, 75 minút) a Malý okruh (komentovaná prehliadka interiérov hradu, 60 minút)

Počas letnej sezóny sú v ponuke dva ďalšie okruhy: Renesančná pevnosť (komentovaná prehliadka obranného systému hradu, hradnej priekopy a podzemia, 60 minút) a okruh Ako sa žilo na hrade (komentovaná detská prehliadka, 45 minút)

Vstup na hrad je zdarma.

Cenny prhliadok nájdete na stránke hradu TU

HRAD ORGANIZUJE:

Červenokamenské remeselné trhy, Trhy starožitností, Víkend detí na hrade Červený Kameň, koncerty, divadelné nočné prehliadky (podľa aktuálneho kalendára podujatí)

Kontakt

Rezervácie vstupeniek, informácie, hradná pokladňa

Email: objednavkymck@snm.sk

Telefón: 033/690 58 03, 033/245 51 03

  https://www.facebook.com/CervenyKamenHrad
  https://www.instagram.com/hradcervenykamen/
  https://hradcervenykamen.sk/