Divín

Hrad Divín

Informácie

Hrad sme počas našej cesty navštívili v sobotu 17.7.2021.

O HRADE:

Hrad Divín sa nachádza na vápencovom brale, ktoré sa týči priamo nad obcou Divín. Zachovaný je v ruinách, v takmer celej pôdorysnej situácii. Dátum vzniku hradu je doposiaľ nejasný. Najčastejšie sa však uvádza prelom 13.-14. storočia. Prvá písomná zmienka o hrade a dedine pod ním sa objavuje na listine z 2.4.1329, kde si bratia z rodu Tomaj delia majetky. Vzhľadom na ich účasť vo vzbure proti Matejovi Korvínovi, im bolo panstvo odňaté. Začiatkom 16. storočia sa hrad dostal do rúk rodu Balassa. V roku 1575, keď panstvo vlastnil Ján Balassa, hrad dobyli Turci na 18 rokov. Oslobodený bol v roku 1593 cisárskymi vojskami, tohto oslobodenia sa zúčastnil aj známa osobnosť tohto rodu Valentín Balassa - významný renesančný básnik, ale aj dobrý vojak. Okolo roku 1650 ho zdedil jeho posledný majiteľ Imrich III. Balassa, známy lúpežný rytier. Dostal sa do konfliktu s cisárom, čo vyústilo až k jeho uväzneniu. Ani po prepustení sa však nepoučil a z dôvodu jeho následných výtržností, cisárske vojská hrad v roku 1679 dobyli a vypálili.

VÝSTUP:

Z námestia je cestička priamo na hrad 10-15 min., trasa nenáročná.

PARKOVANIE:

Parkovanie je možné v centre obce bezplatne, približne 100 park. miest, vzdialenosť v metroch neviem určiť - je to jednoducho blízko, pár minút.

MOŽNOSTI PRI HRADE:

Návšteva galérie Bloom, návšteva Zichyho kaštieľa, návšteva ostatných pamiatok, reštaurácia a pizzeria, 11 krčiem, zmrzlina, langoše, bowling, turistiky, cyklistika, rekreačné stredisko Ružiná, kemping, verejné WC, koncerty a vystúpenia. Na hrade sa nesmie opekať.

O HRAD SA STARÁ:

Obec Divín

VSTUP a VSTUPNÉ:

Aktuálny cenník TU.

celoročne voľný vstup zdarma, Do Zichyho kaštieľa platba v hotovosti

HRAD ORGANIZUJE:

Momentálne sa neorganizujú žiadne akcie.

 

Kontakt

Miroslava Bellová

Telefón: 0907 660 650 (muzeológ)

Pavel Drugda

Telefón: 0917 849 509 (starosta)

  https://www.facebook.com/OSSKP