Dolný Hričov

Hrad Hričov

Informácie

Plánovaná návšteva hradu počas projektu je pondelok 2.8.2021 (dátum sa môže zmeniť pre nepriaznivé počasie).

O HRADE:

Hrad Hričov bol postavený medzi rokmi 1254 - 1265. Pred samotným hradom stalo na mieste praveké hradisko. Za staviteľa kamenného hradu sa považuje magister Toluš. Medzi najznámejšie rody, ktoré vlastnili hrad môžeme spomenúť rod Balašovcov, Matúša Čáka Trenčianského, Podmanických, Janu Likerku, Thurzovcov a baróna Poppera, ktorý hrad vlastnil už ako ruinu. Bratia Podmanický, Rafael a Ján mali na hrade zriadenú peňazokazeckú dielňu.

VÝSTUP:

Oficiálna trasa na hrad vedie z centra obce Hričovské Podhradie. Červená značka vedie súčasne po náučnom chodníku na hrad. Náučný chodník tvorí 20 očíslovaných tabúľ a tvorí okruh po lokalite. Pri tabuli číslo 13 sa ocitnete kúsok od hradu. Po prehliadke hradu odporúčame pokračovať trasou náučného chodníka od tabule číslo 14. Cesta vás dovedie k trom menším jaskyniam a na konci trasy sa opäť ocitnete v centre obce, odkiaľ ste vyrazili na hrad. Trasa z oboch strán je rovnako dlhá.

PARKOVANIE:

Parkovanie v obci je problematické. Možnosť zaparkovania je v centre obce Hričovské Podhradie pred krčmou Pod hradom. Počet miest na parkovanie približne 10, trasa od parkoviska na hrad po náučnom chodníku trvá cca 45 minút.

MOŽNOSTI PRI HRADE:

Ohnisko.

O HRAD SA STARÁ:
Združenie priateľov Hričovského hradu.
VSTUP a VSTUPNÉ:

Dobrovoľný príspevok.

HRAD ORGANIZUJE:

Dušičkový výstup na hrad. Podujatie je spojené s osvietením hradu a tombolou. Akcia sa koná najbližší víkend pred dušičkami.

Kontakt

Email: jozefmihalik@hradhricov.sk

Telefón: 0910483315

  https://www.facebook.com/groups/hradhricov/?multi_permalinks=10165649228245601&notif_id=1623523114357231&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif