Trebišov

Hrad Parič

Informácie

Hrad sme počas našej cesty navštívili v stredu 21.7.2021

O HRADE:

Hrad Parič je ruinou v minulosti významného dolnozemplínskeho hradu, pomenovaného podľa zaniknutej osady Parič, ktorá neskôr splynula s Trebišovom. Jeho najstaršia fáza je datovaná do polovice 13. storočia, kedy sa na mieste dnešného hradu nachádzalo drevozemné sídlo s centrálnym obytným objektom.
V slovenskom prostredí je Parič jedinečným príkladom použitia tehál ako dominantného stavebného materiálu, podobný hrad sa na našom území nenachádza. Kvôli ohrozeniu vysokou hladinou spodnej vody boli z kameňa vyhotovené iba jeho základy. Z hľadiska systematiky hradov možno Parič zaradiť medzi tzv. bezvežové hrady, obrannú funkciu namiesto veže preberá tzv. plášťová hradba. Vzhľadom na svoje umiestnenie v nížinatom prostredí juhovýchodného Slovenska, v prostredí s prakticky zanedbateľným prevýšením, obranné predpoklady Pariča zvyšovala priekopa.
Hrad Parič mal zložitú históriu, plnú násilných zmien vlastníckych vzťahov. Hektická doba protihabsburských povstaní vniesla do architektonického vývoja hradu podstatné zmeny, zakončené jeho úmyselným vyhodením do vzduchu Imrichom Tökölim v roku 1686. V poslednej štvrtine 18. storočia bol stavebný materiál z hradu použitý pri výstavbe neďalekého kaštieľa, jeho pozostatky sa v neskoršom období stali dokonca terčom aj armádnych cvičení. Všetky uvedené skutočnosti sa v minulosti podpísali na jeho dnešnom stave, kedy z hradu - okrem archeologicky zistených objektov pod úrovňou terénu - ostalo len neveľké torzo tehlovej hradby.

VÝSTUP:
Je to zrúcanina hradu Parič, vstup je zakázaný, okolie hradu voľne prístupné.
PARKOVANIE:

Hrad sa nachádza v krásnom mestskom historickom parku (najväčší mestský park v strednej Európe), kde je zákaz vjazdu motorových vozidiel. Počet miest na parkovanie v blízkom okolí hradu (cca 200-300m od hradu) je asi 200 bezplatných parkovacích miest.

MOŽNOSTI PRI HRADE:

Detské ihrisko, amfiteáter, ohnisko na opekanie, ihrisko na športovanie,

člnkovanie, iné historické pamiatky (barokovo-klasicistický kaštieľ alebo neogotické Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho).
O HRAD SA STARÁ:
Mesto Trebišov.
VSTUP a VSTUPNÉ:
Viac informácii TU
HRAD ORGANIZUJE:

Mesto organizuje v historickom parku posledný augustový týždeň podujatie s názvom Dni mesta Trebišov. Počas letnej sezóny prebiehajú v parku aj rôzne iné podujatia - vystúpenia, bežecké súťaže, koncerty...

 

Kontakt

Email: ferjo@trebisov.sk

Telefón: 0917 112 771

  https://www.facebook.com/Dobr%C3%A9-spr%C3%A1vy-z-Trebi%C5%A1ova-135328597026812/