Kežmarok

Kežmarský hrad

Informácie

Hrad sme počas našej cesty navštívili v utorok 27.7.2021.

O HRADE:

Kežmarský hrad každoročne patrí medzi obľúbené a vyhľadávané turistické lokality. Nejeden milovník Tatier po príjemnej túre zavíta do Múzea, ktoré v Kežmarskom hrade sídli a kde sa starostlivo uchovávajú rôzne historické skvosty či pamätihodnosti. Návštevníci sa v tomto múzeu dotýkajú histórie, objavujú krásy miestneho života a dozvedia sa rôzne zaujímavé aj strašidelné povesti, ktoré sa s hradom spájajú. Kežmarský hrad patrí medzi unikátne pamiatky na Spiši. Umiestnený je v centre mesta. V súčasnosti návštevníci nájdu vo vnútri zaujímavé expozície: Radničná miestnosť, Zbrane, Strelecký spolok, Rodina Thököly, Lekáreň, Život MUDr. Vojtecha Alexandra, Mesto Kežmarok v 19. a 20. storočí, Obrazáreň, Hradná kaplnka, Kežmarok a Vysoké Tatry, Cechy a remeslá, Lapidárium či samostatnú expozíciu Automobilových veteránov. Súčasťou prehliadky je aj výhľad na Kežmarok a Vysoké Tatry z bývalej hladomorne. Návštevníci si vypočujú aj najznámejšie legendy o čiernej pani či prvej tatranskej turistke Beate Laskej, ktorá pre svoju lásku k horám prišla o slobodu.

VÝSTUP:

Kežmarský hrad sa nachádza blízko centra mesta Kežmarok. Nie je teda potrebný výstup nijakým zariadením. Vnútri sa však nachádzajú schody.

PARKOVANIE:

Parkovisko sa nachádza priamo pred Kežmarským hradom. Je dosť priestranné, vhodné nielen pre autá, ale aj autobusy. Parkovné pre osobné automobily je prvých 45 min za cenu 0,20 centov. Každých ďalších začatých 15 minút je potrebné doplatiť 0,20 centov. Platí sa od pondelka do piatka od 8:00 do 16:00 hod. Soboty, nedele a sviatky sú bezplatné. Parkovné pre autobusy je 4,00 eurá na hodinu. Parkovať je možné aj v centre mesta, pri kostoloch alebo v lokalitách mesta s presne určeným označením. Cena parkovného záleží od doby státia. Parkovacie automaty zabezpečuje mesto Kežmarok, ktoré ich má na starosti.

MOŽNOSTI PRI HRADE:

Kaviareň, lavičky.

O HRAD SA STARÁ:
Prešovský samosprávny kraj.
VSTUP a VSTUPNÉ:

Aktuálny cenník TU

HRAD ORGANIZUJE:

Na Kežmarskom hrade milovníci histórie zažiť počas letnej turistickej sezóny aj rôzne akcie či podujatia, ktoré sú naplnené bohatým programom. Organizujú sa kiná, divadlá, rozprávky, koncerty, tanečné vystúpenia a rôzne špeciálne prehliadky zamerané na vybrané tému, Noci múzeí a galérií, či podujatia v rámci otvorenia sezóny. Ani počas zimného obdobia hrad nespí a pre svojich priaznivcov každoročne pripravuje tvorivé dielne a zaujímavé prehliadky. Ide o rôzne špeciálne sviatočne ladené prehliadky a podujatia v rámci obdobia Vianoc či Veľkej Noci.

Kontakt

Email: lektori@kezmarok.com

riaditelka.muzea@kezmarok.com

Telefón: 00421 52 452 26 19

  https://www.facebook.com/MuzeumVKezmarku
  https://www.instagram.com/muzeumvkezmarku/