Liptovský Hrádok

Liptovský Hrádok

Informácie

Hrádok sme počas našej cesty navštívili v stredu 28.7.2021.

O HRÁDKU:

Zakladateľom hradu bol magister Donč . Prvá písomná zmienka o hrade v Liptovskom Hrádku (vtedy dedine Belsko) pochádza z roku 1341, kedy sa spomína pod menom Wywar (resp. Újvár), teda Nový hrad. Bol obkolesený hradnou priekopou, ktorá vznikla prehĺbením ramena rieky Belej, vďaka tomu je považovaný za rovinný vodný hrad, jedinečný v severnej časti Slovenska. V priebehu 15. storočia hrad vlastnili viaceré osobnosti uhorskej histórie – kráľ Žigmund Luxemburský, jeho druhá manželka Barbora Celjská, Hrad je považovaný za rodisko Valentína Balassu, významného protitureckého bojovníka a jedného z prvých renesančných uhorských (resp. maďarských) básnikov. V roku 1596 sa na hrad sobášom so Žigmundom Balassom dostala Magdaléna Zai. Krátko po Žigmundovej smrti si zobrala za manžela Mikuláša Šándorffyho, ktorý získal do zálohu hrad a pre svoju manželku z lásky postavil renesančný kaštieľ okolo pôvodného hradného jadra. Dobudovania kaštieľa sa však Mikuláš nedožil, zomrel krátko pred jeho dokončením v roku 1603. Magdaléna Zai sa vydala ešte niekoľko krát. V roku 2001 kúpila hrad Ing. Dagmar Máchová, podnikateľka pochádzajúca z Bratislavy a citlivo zrekonštruovala kaštieľ v rokoch 2002 – 2006, dnes sa venuje konzervácií a obnove hradu. Od roku 2018 je postupne objavovaná jaskyňa, ktorá sa nachádza pod hradným bralom. Vymlela ju rieka Belá v priebehu stáročí.

VÝSTUP:

Keďže sa jedná o unikátny nížinný vodný hrad, vstupuje sa do neho veľmi pohodlne z parkoviska, ktoré sa nachádza pred hradom.

PARKOVANIE:

Parkovanie je bezplatné. Parkovisko sa nachádza oproti na tzv. lúke pod Skalkou. Pre ubytovaných hostí je parkovisko v rámci areálu hradu.

MOŽNOSTI PRI HRADE:

Bufet, kaviareň, vináreň, lektorované prehliadky hradu a kaštieľa, ubytovanie, hotelové wellness, detské ihrisko.

O HRAD SA STARÁ:

Hrad je v súkromných rukách p. Dagmar Machovej, o hrad sa však stará aj majiteľmi vytvorené Občianske združenie dobrej vôle.

VSTUP a VSTUPNÉ:

Aktuálny cenník na TU

HRAD ORGANIZUJE:

Letné Hradovánky - v roku 2018 a 2019 sme organizovali prvý a druhý ročník podujatia.

Kontakt

Michaela Kubíková

Email: michaela@hradliptovskyhradok.sk

Telefón: +421907296724

  https://www.facebook.com/hradliptovskyhradok
  https://www.instagram.com/hradliptovskyhradok