Mestský hrad v Kremnici

Mestský hrad v Kremnici

Mestský hrad v Kremnici
Podujatie sa koná
11. augusta 2021

Informácie

Mestský hrad v Kremnici Mestský hrad v Kremnici Mestský hrad v Kremnici Mestský hrad v Kremnici Mestský hrad v Kremnici Mestský hrad v Kremnici

Plánovaná návšteva hradu počas projektu je piatok 11.8.2021 (dátum sa môže zmeniť pre nepriaznivé počasie)

O HRADE:

Mestský hrad bol v stredoveku cirkevným i správnym centrom mesta. Mal obrannú, ale aj reprezentatívnu funkciu, svojimi múrmi chránil zlato i z neho razené zlaté dukáty. Spolu so zachovaným opevneným námestím s mnohými reprezentatívnymi budovami predstavuje cenný doklad stredovekej architektúry a urbanizmu stredoeurópskeho významu. Po poslednej stavebno-pamiatkovej obnove bol v roku 1996 opäť sprístupnený širokej verejnosti. Mestský hrad a jeho expozície: Dominantou celého hradu je neskorogotický kostol sv. Kataríny, patrónky mesta. Príležitostne slúži aj cirkevným účelom, no najmä expozičným a kultúrno-hudobným aktivitám. Počas obnovy firma Rieger-Kloss z Krnova v kostole nanovo postavila kvalitný organ, ktorý má tri manuály, pedál, 47 registrov. Ku kostolu sa pripája kostolná veža s možnosťou výstupu na vyhliadkovú terasu po absolvovaní 127 schodov točitého kamenného schodiska. V ďalších priľahlých objektoch hradného areálu sú historicko-umelecké expozície: Karner s kostnicou – gotické maľby s výjavmi zo života a umučenia sv. Erazma; Severná veža – expozície Obrana mesta a Z archeologických výskumov; Malá (Hodinová) veža – expozícia Kremnické zvony; Radnica – expozícia Barokové plastiky; Banícka bašta. Mestský hrad v Kremnici bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

PARKOVANIE:

Parkovisko Jeleň, cca 40 miest, 400 m od hradu

Po – Ne: 8.00 h – 17.00 h, parkovné: 1 €/1 hod. alebo 4 €/1 deň

Parkovisko Štefánikovo námestie, cca 40 miest, 150 m od hradu

Po – Ne: 8.00 h – 17.00 h, parkovné: 1 €/1 hod. alebo 4 €/1

Parkovisko námestie SNP, 17 miest, 3 ZŤP, 350 m od hradu

Po – Ne: 8.00 h – 17.00 h, parkovné: 1 €/1 hod. alebo 4 €/1 deň

Zechenterova ulica pri parkovisku Jeleň

zdarma

VÝSTUP:

Hlavný vstup na Mestský hrad v Kremnici tzv. južným schodiskom je možný priamo zo Štefánikovho námestia (3 – 5 minút). Vstup pre imobilných návštevníkov umožňujeme na požiadanie zo severu tzv. severnou bránou (priamo pri bráne je nainštalovaný zvonček). K severnému vstupu sa návštevníci dostanú zo Zámockého námestia.

O HRAD SA STARÁ:

Národná banka Slovenska - Múzeum mincí a medailí Kremnica

VSTUP a VSTUPNÉ:

Nájdete na stránke hradu TU

HRAD ORGANIZUJE:

Veľkonočný (jarný) koncert, Deň múzeí resp. akcia v rámci Noci múzeí, Piknik na hrade, Capalest koncert, Vianoce na hrade, Vianočný koncert a vianočné mini trhy, nedeľné omše, hudobný festival Kremnický hradný organ (KHO).

Kontakt

Kancelária, kasa

Email: muzeum@nbs.sk

Telefón: 045-6743968

  https://www.facebook.com/M%C3%BAzeum-minc%C3%AD-a-medail%C3%AD-Kremnica-1483095891998882/
  www.muzeumkremnica.sk