Modrý Kameň

Modrý Kameň

Informácie

Modrý Kameň Modrý Kameň Modrý Kameň Modrý Kameň Modrý Kameň Modrý Kameň

Hrad sme počas našej cesty navštívili vo štvrtok 15.7.2021.

O HRADE:

Hrad Modrý Kameň stojí na brale na úpätí Kalvárskeho vrchu, ktorým začína Krupinská planina. V ústnom podaní sa zachovalo, že pomenovanie dostal podľa farby stavebného kameňa, či brala, na ktorom bol postavený. Je to vzácny pamiatkový areál – zrúcanina horného hradu stavebne spojená s kaštieľom v priľahlom predhradí na skalnatom výbežku (asi 350 m nad morom). Rovnomenné mestečko pod ním obklopujú gaštanové háje, roztrúsené po okolitých vŕškoch, ktoré tu podľa legendy vysadili Turci. Pre mesto neoddeliteľne spojené s hradom sa dlhodobo udržal názov „Hrad“ a jeho obyvateľov v okolí nazývali Hradčania“. Vznik hradu možno na základe písomných prameňov doložiť pred rokom 1285. Vtedy sa hrad uvádza prvýkrát, i keď tradícia zachytená na tunajšej pamätnej tabuli uvádza vznik hradu už pred vpádom Tatárov.

V roku 1923 sa Modrý Kameň stal okresným mestom. V kaštieli sídlila správa okresu – okresný úrad, okresný súd, úrad práce, školský inšpektorát a rôzne ďalšie inštitúcie. Pri okresnom súde boli v roku 1927-1928 priestoroch koniarne vybudované väzenské cely. Od roku 1960 bol kaštieľ využívaný ako sklad liekov podniku Medika š.p. od r. 1968 tu sídlil štátny okresný archív. V roku 1991 sa stal sídlom Okresného vlastivedného múzea , neskôr od 2002 SNM–Múzea bábkarských kultúr a hračiek.

PARKOVANIE:

Bezplatné parkovisko sa nachádza tesne pred vstupom do múzea.

VÝSTUP:

Z námestia blízko zastávky autobusov sa peši za cca. 20 minút dostaneme miernym stúpaním po Zámockej ulici až k hradnej bráne. Ak prichádzame autom zo severnej strany (od Zvolena), odbočka na hrad je hneď na začiatku mesta. K hradu vedú dve prístupové komunikácie. Dostaneme sa k nemu buď Pánskou cestou, alebo z druhej strany Zámockou. V blízkosti hradu a múzea je parkovisko.

MOŽNOSTI PRI HRADE:
Múzeum je v rekonštrukcii, preto momentálne neprevádzkuje služby gastronomického charakteru.
O HRAD SA STARÁ:
Slovenské národné múzeum, zriaďovateľ Ministerstvo kultúry
VSTUP a VSTUPNÉ:

Nájdete na stránke hradu TU

HRAD ORGANIZUJE:

Noc múzeí a galérií, Modrokamenská hudobná slávnosť, Stredoveké dni detí, Poľovnícke dni, Nočné prechádzky, Gaštanové slávnosti, Duchovia a svetielka, Vianoce na hrade...

 

Kontakt

Dáša Ďuríková, kultúrno-propagačná manažérka

Email: dasa.durikova@snm.sk

Telefón: 047/2454100

  https://sk-sk.facebook.com/snm.mbkh.hradmodrykamen
  www.instagram.com/muzeum.modry.kamen/