Podhradík

Hrad Šebeš

Informácie

Hrad sme počas našej cesty navštívili v sobotu 24.7.2021.

O HRADE:

Zrúcanina hradu Šebeš nad obcou Podhradík. Hrad bol zarastený lesom, ale za posledné roky vďaka obci Podhradík a hradným nadšencom sa podarilo odkryť jeho zákutia aby ukázal svoju krásu. Hradný múr sa pôvodne tiahol po celom obvode úzkej a skalnatej plošiny. Na západnej časti hradu sa nachádzala kruhovitá veža. V opačnej polovici nádvoria sa nachádzala obytná budova obdĺžnikového pôdorysu.
Hrad dlhé roky pustol a zarastal. Až v roku 2012 sa začali intenzívne práce na jeho obnove. Archeologickému prieskumu predchádzalo náročné odstraňovanie náletových drevín. Z pôvodného hradu sa zachovali iba nevysoké zvyšky kamenných múrov.

VÝSTUP:

K hradu Šebeš odtiaľto vedie asi 15-20 minútová cesta lesom s miernym stúpaním. Neskôr pod hradom odbočíme vpravo, tu už začína pomerne strmý, ale krátky finálny výstup k hradu.

PARKOVANIE:

Z Prešova sa cez Vyšnú Šebastovú dostaneme do obce Podhradík, ktorou prejdeme takmer na jej koniec k menšej križovatke. Tu prejdeme cez mostík ponad potok Šebastovka, kde je menšie parkovisko a začína náučný chodník.

MOŽNOSTI PRI HRADE:

Amfiteáter, ohnisko na opekanie.

O HRAD SA STARÁ:

Organizácia Podhradík.

VSTUP a VSTUPNÉ:

Dobrovoľný príspevok.

HRAD ORGANIZUJE:

Hradné hody.

Kontakt

Pošiváková Katarína

Email: obecpodhradik@gmail.com

Telefón: 0907110094