Zvolen

Zvolenský zámok

Informácie

Zámok sme počas našej cesty navštívili v pondelok 19.7.2021.

O ZÁMKU:

Zvolenský zámok, pôvodne dvojpodlažný gotický kastel s dvojicou veží na západnej strane a kaplnkou na východnej strane, vznikol ako luxusná kráľovská rezidencia. Jeho výstavba na mieste románskej kúrie s kostolom, prebiehajúca za vlády uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého z Anjou, zrejme vrcholila koncom 70. a začiatkom 80. rokov 14. stor. Vtedy sa viackrát stal dejiskom významných rokovaní. Ľudovít v ňom hostil rakúskeho vojvodu Leopolda III. Habsburského i českého kráľa Václava IV. Luxemburského, s ktorými rokoval o dynastických sobášoch svojich dcér Hedvigy a Márie. Prijal v ňom aj kapitánov Poľského kráľovstva, aby tu prisahali vernosť jeho budúcemu zaťovi Žigmundovi Luxemburskému. Práve Žigmund potvrdil význam tohto „kráľovského domu“, keď ho spolu so Zvolenskou župou, stredoslovenskými banskými mestami a okolitými hradmi daroval v roku 1424 ako venné majetky manželke Barbore Celjskej. Inštitúcia venných majetkov pretrvala aj počas vlády Mateja Korvína i Jagelovcov. Zanikla až v roku 1548, keď pod vplyvom udalostí súvisiacich s osmanskou hrozbou Mária Habsburská prenechala zámok i majetky bratovi Ferdinandovi I. Habsburskému. Krátko na to sa pristúpilo k jeho renesančnej prestavbe na pevnosť brániacu prístup k stredoslovenským banským mestám. Nad palácom vznikli dve obranné podlažia zakončené atikou so štyrmi arkierovými vežičkami, zdokonalilo sa neskorogotické opevnenie a v juhozápadnom nároží pribudol delostrelecký bastión. V búrlivej dobe tureckého nebezpečenstva sa v roku 1554 na zámku narodil významný renesančný básnik Valentín Balaša. Zámok neobišli ani stavovské povstania proti Habsburgovcom a počas tzv. Bethlenovho v ňom v rokoch 1620-21 uložili uhorskú korunu a korunovačné klenoty. Od druhej štvrtiny 17. stor. sa jeho dejiny spájajú s Esterházyovcami, objednávateľmi barokovej prestavby. Po tom, ako ho v roku 1805 vymenili za iné majetky s kráľovskou komorou, začalo sa preň obdobie 150-ročného chátrania a hľadania nového využitia. Až v 50. a 60. rokoch 20. stor. mu rekonštrukcia navrátila goticko-renesančnú podobu a v roku 1969 v ňom výstavou s názvom 12 storočí výtvarného umenia na Slovensku začala históriu svojej činnosti písať Slovenská národná galéria. Jej zbierky starého umenia sú v zámockých sieňach inštalované dodnes.

VÝSTUP:
Jediný vstup - hlavnou prístupovou cestou zo severnej strany zámku.
PARKOVANIE:
Hneď pod zámkom je spoplatnené verejné parkovisko - cena 1€/celý deň, kapacita cca 100 áut.
MOŽNOSTI PRI HRADE:
Naša Zámocká (kaviareň) ponúka skvelé zákusky z lokálnej cukrárskej dielne, čapovanú Plzeň, domáce limonády, nanuky a skvelú kávu za super ceny.
O HRAD SA STARÁ:
Slovenská národná galéria / MK SR
VSTUP a VSTUPNÉ:
Aktuálny cenník TU
HRAD ORGANIZUJE:

Letný denný tábor "Utáborme sa na zámku", Sobotné bašty pre rodiny s deťmi, prednáškové cykly o umení pre dospelých, netradičný mini-festival "Zámok bez zámkov", Noc múzeí a galérií, letné hudobné festivaly a remeselné trhy...

 

Kontakt

Mgr. Barbora Paulínyová
Email: barbora.paulinyova@sng.sk
Telefón: +421 45 245 3001
  https://www.facebook.com/sngzvolen
  https://www.instagram.com/sng_zvolen/