Valéria Juríčková

Valéria Juríčková

Čomu sa Valéria venuje

„Ak chcem do svojho života zmenu, tak teraz, alebo nikdy,“ hovorila som si ako zrelá tridsiatnička, ktorej pracovné okolie pripomínalo, že je čas na docentúru. Môj vedecký profil tomu prial, ale čoraz viac som túžila po zmene. Potrebe nadýchnuť sa. Zažívať denne dobrodružstvo tvorby a dať životu zmysel. Jeden telefonát od priateľa, jedna žiadosť a jedno výberové konanie. A zmena bola na svete. V SZUŠ Jastrabie nad Topľou mi už deviaty rok dáva zmysel každý deň, ktorý tu spolu s kolegami žijeme. Naša filozofia spočíva v priblížení sa dieťaťu v maximálnej možnej miere. Preto za deťmi prichádzame do ich škôl a škôlok v regióne Zemplína i Šariša. Vďaka symbolickému školnému sa našim žiakom môže stať každé dieťa. Vďaka nášmu pôsobeniu v obciach môžeme prinášať umenie do všedného života detí, ich rodín i miestnych komunít. Vďaka profesionalite mojich kolegov sa každému dieťaťu dostáva nielen kvalitné umelecké vzdelanie, ale aj inšpirácia pre osobnú zmenu skrze umenie. Zažívala som to kedysi ako dobrovoľníčka v rómskych komunitách. A tento zázrak, keď životy detí sú menené skrze umenie a človečinu, zažívame dnes s kolegami denne.

Valéria Juríčková

Ešte pár slov o nej

Ako absolventka Obchodnej akadémie v Prešove (1994) som túžila po práci ekonóma (ideálne na burze cenných papierov). Kúzlo umeleckého sveta bolo silnejšie. Vyštudovala som teda slovenskú a ukrajinskú filológiu (1999). Počas pôsobenia na Filozofickej fakulte PU v Prešove (2001 – 2012) si ma získala veda. Práca v SZUŠ spojila všetky ambície do jednej reality. Slovníkové heslá o mne píšu ako o literárnej teoretičke, prekladateľke, publicistke, autorke kníh. Slovníkové heslá ale netušia nič z toho, čo o mne vedia priatelia a blízki. Napríklad, že milujem kávu. Skoré rána. Búrky. Vanilku. A prekvapenia. Že snívam o dome plnom kníh. Hre na husle. Ceste okolo sveta. Zrubovej chate v horách. Rodinnej pohode… a o aute, čo zaparkuje samo.

Valéria Juríčková
Dôvod prečo je v projekte?

Kvôli myšlienke projektu, jeho invencii. „Poklady Slovenska“ je téma s mnohými vrstvami a ja sa teším na ich odkrývanie a objavovanie.